İade Politikası

İade Politikası

Satın alımınızdan memnun değil misiniz? Lütfen müşteri destek ekibimize bildirin, info@coandmi.com adresine iade gerekçeniz ile birlikte sipariş numaranızı içeren bir mail göndermeniz halinde size dönüş yapacağız. Herhangi bir sorun olabilecek herhangi bir konuyu çözmek için her zaman buradayız.

Tüm yeni ve kullanılmamış ürünlerde, teslim tarihinden itibaren 14 iş günü içinde, söz konusu iade depomuza ulaştıktan sonra, tam bir geri ödeme yapılır, ancak nakliye maliyetleri düşüldükten sonra. İade nakliye ücretleri tüketicinin sorumluluğundadır. Geri ödenen tutardan %15'lik bir yeniden stoklama ücreti Türkiye satışları için kesinti geçerli olmayacaktır. 

Not: Lütfen bir iade göndermeden önce destekle iletişime geçin.

SİPARİŞ DEĞİŞİKLİKLERİ VE İPTAL

Yüksek talep ve gönderi süreçlerimiz nedeniyle bir sipariş gönderildikten sonra, maalesef sipariş değişiklikleri veya iptalleri sunamıyoruz. Endişeleriniz varsa veya yanlış bir adres gönderdiyseniz, lütfen müşteri destek ekibimizle mümkün olan en kısa sürede iletişime geçin. Yanlış veya eksik bir adresle gönderilen siparişlerden sorumlu değiliz.

HASARLI/YANLIŞ SİPARİŞ

Ürün kalitesi ve doğruluğunu sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz, ancak bazen hatalar oluşabilir ve önceden özür dileriz. Eğer size de bu nadir olaylardan biri olursa, lütfen ürün(ler)ın net bir fotoğrafını çekin ve sipariş numaranızla birlikte bize e-posta gönderin. E-postanızı aldıktan ve sorunu doğruladıktan sonra, hemen size yeni bir ürün göndeririz.

SİPARİŞ ALINMADI

Eğer ürününüz 21 gün içinde (uluslararası için 28 gün) sipariş verdiğiniz tarihten sonra gelmezse, lütfen destek ekibimizle iletişime geçin ve sizi derhal ilgilendireceğiz.

ÖNEMLİ: Maalesef bir paketin eksik, eksik veya yanlış bir hedef bilgisi nedeniyle teslim edilememesi durumunda sorumlu olamayız. Her müşteriyle sipariş verirken gönderim bilgilerini doğrulayarak hataları önlemeye çalışıyoruz. Paketi yeniden göndermenin maliyetleri müşteriye fatura edilecektir.

Ayrıca, teslimat sırasında alıcının evde olmamasından kaynaklanan başarısız teslimatlar için sorumlu değiliz.

ÜCRETSİZ PROMOSYON ÜRÜNLER: Herhangi bir nedenle ücretsiz ürünler üzerinde değişim veya iade sunmuyoruz.

İADELER/İPTALLER

Siparişiniz verildikten sonra herhangi bir sipariş iptali veya değişikliği kabul etmiyoruz. İade istiyorsanız, tüm ürünlerin iade edilmesi gerekmektedir.

Çoğu üründe 14 iş günü içinde iade kabul ediyoruz. Tüm iadeler için tam bir geri ödeme için ürünlerin tamamı depomuza geri gönderilmelidir. İade nakliye maliyetleri iade edilemez.

Lütfen dikkat edin, siparişinizle ilgili sorunlarınız için işbirliği yapmak için makul bir çaba göstermediyseniz, özel yapılmış, siparişe özel ürünlerde (ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ekran baskılı giysiler ve nakışlı şapka/bere gibi, siparişiniz verildikten sonra herhangi bir geri ödeme veya iptal yapılamaz.

Kredi kartı dolandırıcılığı ve tüm dolandırıcılıklar, istisnasız olarak yasaların tamamı çerçevesinde takip edilecektir. Ayrıca, dolandırıcılığa bağlı gelir kaybını talep etmek için ticari, yasal ücretler, araştırma maliyetleri, çalışanların iş düşüklüğü ve gelir kaybını içeren sivil hukuki işlemi sürdüreceğiz.

 

Not: Müşteri, herhangi bir geri ödeme talep etmeden önce ürünü geri iade etmelidir. BU KONUDA HİÇBİR İSTİSNAYA YER YOK!

ÇALINAN KREDİ KARTI ALIMLARI

Tüm siparişlerde IP dizelerini kaydediyoruz - herhangi bir dolandırıcılık faaliyetinden kaynaklanan geri ödemeler dolandırıcılıkla mücadele için yerel yargı mercii tarafından titizlikle takip edilecektir.

SORULAR?

Müşteri hizmetleri bizim birinci önceliğimizdir ve sizi memnun etmek için elimizden geleni yapacağız. Bizim ile iş yapmayı düşündüğünüz için büyük bir memnuniyet duyuyoruz ve lütfen herhangi bir sorunuz varsa bize bildirin.

İletişim: info@coandmi.com